City Break Zadar

City Break Zadar

Dla wielu turystów Zadar jest prawdziwym zaskoczeniem. Jego stara część zachwyca – to magiczne miejsce. Nie brakuje tu starożytnych budowli, ale też nowoczesnej zabudowy – Zadar łączy te dwa światy.

Zadar znajduje się w środkowej Dalmacji, około 160 km od Splitu i tylko 72 km od Šibenika. Stare Miasto leży na półwyspie. Atrakcją jest średniowieczne centrum Zadaru, ale dużą zaletę stanowi też jego położenie. To dobra baza wypadowa do czterech parków narodowych – Jeziora Plitwickie, Paklenica, Wodospady Krka i Północny Velebit. Można też wybrać się w rejs statkiem do Parku Narodowego Wysp Kornati.

Symbolami miasta są też mury weneckie, rzymskie ruiny z okresu kolonii rzymskiej, katedra św. Anastazji z XIII wieku, kościół św. Donat w stylu bizantyjskim z IX wieku, klasztor franciszkanów, najstarszy gotycki kościół w Dalmacji, Morskie Organy, które dzięki falom wygrywają melodie, Powitanie Słońca – szklany krąg, który pobiera energię słoneczną i emituje ją w nocy w postaci światła.

Ciekawym miejscem jest Plac Pięciu Studni – popularne miejsce spotkań. Jest tu cysterna, która zaopatrywała miasto w wodę od 1574 do 1838 roku. Czerpano ją z pięciu studni, które stoją cały czas.

fot. InstagramFOTOGRAFIN / Pixabay

Opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *