Długa przesiadka? Skorzystaj z STPC!

Długa przesiadka? Skorzystaj z STPC!

Siatka połączeń obejmująca największe lotniska świata pozwala korzystać z ogromnej ilości rejsów, do wszystkich zakątków globu. Kłopotliwa byłaby jednak konieczność zakupu odpowiedniego biletu na każdy poszczególny odcinek lotu. Dlatego linie lotnicze na całym świecie zrzeszają się i działają wspólnie, aby umożliwić pasażerom łączenie dowolnych przelotów tak, aby mogli dotrzeć na miejsce szybko i bez komplikacji. Przewoźnicy dążą do tego, by podróż ich liniami była jak najbardziej wygodna, a stosunek jakości podróży do ceny biletu był najkorzystniejszy.

Jednym ze sposobów promocji linii i czy danego połączenia jest  darmowy nocleg w hotelu oraz transfer podczas długich przesiadek – fachowo nazywa się to STPC – Stopover Paid by Carrier. To praktyka linii lotniczych mająca na celu zachęcenie pasażerów do korzystania z mniej komfortowych połączeń zakładających długą przesiadkę po drodze, czasem nawet kilkunastogodzinną.

Kiedy pasażerowi należy się darmowy nocleg tranzytowy – STPC?

Aby skorzystać z darmowego noclegu należy spełnić  następujące warunki:

  • długa przesiadka MUSI wynikać z rozkładu – jeżeli pasażer zdecyduje się na dłuższe czasowo połączenie z powodu korzystniejszych warunków cenowych lub chęci zwiedzania miasta „po drodze” – wówczas STPC nie ma zastosowania. Innymi słowy – nie możemy sobie zrobić postoju np. 7 dniowego na koszt linii. Połączenie musi być najkrótszym z możliwych do kupienia
  • całość podróży z miejsca wylotu do miejsca docelowego (z długą przesiadką po drodze) musi być umieszczona (wystawiona) na jednym bilecie
  • czasami także linie narzucają tzw. minimum taryfowe, innymi słowy minimalną wartość biletu kwalifikującego do skorzystania z STPC. Są to różne wartości dla biletu w jedną stronę (one-way) i biletu w obie strony (round trip). Zazwyczaj najtańsze bilety lub wystawione w promocji nie uprawniają do bezpłatnego noclegu. Polecamy zatem, przed wykupieniem biletu skontaktować się z linia lotniczą lub z agentem (Sky4Fly) i upewnić się na jakie bezpłatne usługi można liczyć
  • tak jak większość usług dodatkowych,  chęć skorzystania z STPC należy zgłosić  odpowiednio wcześniej. Najlepiej zrobić to niezwłocznie po wykupieniu biletu, ale nie później niż na 3 dni przed wylotem. Nazwa i lokalizacja hotelu tranzytowego może być podana pasażerowi dopiero na lotnisku tranzytowym po przylocie

Należy pamiętać, że nie zawsze linie lotnicze oferujące STPC zajmują się wyrobieniem wizy dla pasażera tranzytowego. Warto upewnić się wcześniej jakie są wymogi wizowe w danym kraju i jeśli to konieczne – o spełnienie wymagań wizowych zadbać samodzielnie.

Jak to wygląda w praktyce?

 

Linia lotnicza

Zasady

Air CanadaAir Canada_s4f

Air Kanada oferuje pasażerom klasy Business Class, Premium Economy oraz Latitude nocleg w hotelu za darmo dla dłuższych przesiadek niż 6 godzin. Pozostali pasażerowie muszą zapłacić 49$ za nocleg.

Air China

Air China_s4f

Pasażerowie mający całonocny postój w Pekinie mogą otrzymać bezpłatnie noc w hotelu.

China Eastern Airlines

China Eastern Airlines_s4f

Pasażerowie, którzy zakupili bilety do 31.12.2015 r. na oficjalnej stronie internetowej i mają całonocny postój w Szanghaju, Kunming lub Xi’an otrzymają darmowy hotel wraz z transferem do niego.

China Southern Airlines

China Southern Airlines_s4f

Pasażerowie, którzy mają postój pomiędzy 8-48 godzin otrzymają darmowy hotel oraz transport do niego.

Emirates Airlines

Emirates Airlines_s4f

Pasażerów klasy ekonomicznej, których przesiadka na najbliższy samolot wymaga oczekiwania dłuższego niż 8 godzin i krótszego niż 24 godziny po przybyciu do Dubaju lub pasażerów pierwszej klasy i klasy biznes, których przesiadka na najbliższy samolot wymaga oczekiwania dłuższego niż 6 godzin i krótszego niż 24 godziny po przybyciu do Dubaju otrzymają darmowy transport oraz zakwaterowanie.

Ethiopian Airlines

Ethiopian Airlines_s4f

Osoby, której posiadają przesiadkę w Addis Abeba trwającą od 8 do 24 godzin otrzymują zakwaterowanie w hotelu oraz transfer.

Etihad Airways

Etihad Airways_s4f

Linie Etihad oferują pasażerom w okazyjnych cenach możliwość aktywnego spędzenia czasu podczas transferu. Pasażerowie klasy Biznes i Pierwszej mają możliwość uzyskana darmowych noclegów i darmowego stopoveru w Abu Dhabi.

Gulf Air

Gulf Air_s4f

Pasażerowie posiadający postój dłuższy niż 8 godzin w Bahrajnie mogą otrzymać darmowy nocleg w hotelu.

Qatar Airways

Qatar Airways_s4f

Linia lotnicza oferuje zakwaterowanie, wizę wjazdową, transfer oraz posiłki pasażerom posiadający postój w Doha trwający pomiędzy 8-24 godziny. Nie kwalifikują się połączenia do lub z Abu Zabi (AUH), Bahrajn (BAH), Dubaju (DWC), Dubaju (DXB), Sharjah (SHJ), Kuwejtu (KWI) i Maskatu (MCT).

SriLankan Airlines

SriLankan Airlines_s4f

Pasażerowie posiadający stop trwający od 8 do 24 godzin w Colombo mają prawo do pobytu w hotelu, transferu na lotnisko oraz wyżywienia.

TAP Portugal

TAP Portugal_s4f

W przypadku nocnej przesiadki w Lizbonie pasażerowie otrzymają darmowy nocleg w hotelu, transfer oraz śniadanie.

Turkish Airlines

Turkish Airlines_s4f

Linie lotnicze oferuje do dwóch darmowych nocy w hotelu w przypadku postoju dłuższego niż 10 godzin dla osób podróżujących w klasie ekonomicznej oraz 7 godzin dla osób podróżujących w klasie biznes.

Dodatkowo mając przesiadkę długą przesiadkę w Stambule można skorzystać z darmowego zwiedzania stolicy Turcji z przewodnikiem! Szczegóły TUTAJ.

Xiamen Airlines

Xiamen Airlines_s4f

Linie lotnicze oferują darmowy hotel oraz transfer z lotniska dla pasażerów.

 

Zdjęcia z Dubaju


Więcej nt. Dubaju

Opinie

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *