Etapy podróżowania samolotem

Etapy podróżowania samolotem

Podróż samolotem krok po kroku

Większość z nas podróżuje samolotem od lat i nie obawia się lotu. Niektórzy obawiają się jednak ogromnych lotnisk, na których można się faktycznie zgubić i stracić orientację. Jeśli wybierasz się w pierwszą podróż – albo w pierwszą poważną – stres jest czymś naturalnym. Poniżej etapy podróży samolotem – warto się z nimi zapoznać i cieszyć się z podróży.

Na lotnisku

Latanie jest dla wielu z nas dużą frajdą, ale najpierw trzeba odbyć podstawowe formalności. Przede wszystkim należy przygotować dokumenty, zwykle dowód osobisty (kraje Unii Europejskiej), ew. paszport (poza UE), bilet lotniczy, zależnie od miejsca przeznaczenia także wizę. Warto przybyć na lotnisko wcześniej, około dwóch godzin przed odlotem.

Następnie trzeba udać się do hali odlotów i sprawdzić na wyświetlających się na tablicach informacjach, do jakiego stanowiska należy się udać – tam odbywa się odprawa biletowa i zdanie bagażu rejestrowanego. Tu również uzyskasz kartę pokładową (boarding card) – cenny dokument, którego trzeba pilnować jak oka w głowie. Pora na kontrolę bezpieczeństwa – połóż bagaż podręczy i drobne akcesoria (np. paski, buty, sprzęt elektroniczny itp.) na taśmie. Po kontroli bezpieczeństwa do części ogólnodostępnej nie ma już powrotu.

Przejście do samolotu

Teraz trzeba znaleźć właściwą bramkę, tzw. gate, do samolotu. Jej numer powinien znajdować się na tablicy informacyjnej przy numerze i nazwie naszego lotu. Kolejny etap to tzw. boarding, wejście na pokład. Last call to ostateczne wezwanie dla osób, które się spóźniają. Nie zawsze przechodzimy od razu na pokład samolotu, często podstawiany jest autobus, który podwozi na miejsce.

Teraz pozostaje już znaleźć swoje miejsce – wskazane na bilecie, bagaż podręczny schować w luku bagażowym i zapiąć pasy. Członkowie załogi wyjaśnią zasady bezpieczeństwa w razie sytuacji kryzysowej.

Pozostaje tylko zarezerwować bilet w wybrane miejsce – zobacz poniżej – Berlin to świetne miejsce na początek.
Berlin-lot
Wolisz cieplejsze klimaty? Sprawdź loty do Aten!
Ateny-loty

Zdjęcia z Warszawy


Warszawa Okęcie

Więcej nt. Warszawy

Opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *