Jak w bajce – najpiękniejsze czeskie zamki

Jak w bajce – najpiękniejsze czeskie zamki
Czechy to kraj położony na licznych wzniesieniach. Górzyste ukształtowanie terenu sprzyjało budowie zamków, których znajdziemy tutaj imponującą liczbę. Jest to więc miejsce idealne dla miłośników historii. Znajdą oni tutaj średniowieczne ruiny m.in. licznych warowni. Wielbiciele architektury będą z kolei zachwyceni możliwością spaceru korytarzami zamków, które stanowią ozdobę czeskich miasteczek i większych miast. Przedstawiamy w naszym artykule kilka z nich, aby zachęcić do zwiedzania tych jakże wspaniałych budowli.

 

Cesky Sternberk

Zamek Å ternberk z XIII wieku.

Zamek Å ternberk z XIII wieku.

Jest to naprawdę potężny zamek, który zajmuje szczyt pagórka wznoszącego się nad doliną Sázavy. Takie położenie sprawia, że widać go już nawet z odległości kilkudziesięciu kilometrów. Zamek został wzniesiony w pierwszej połowie XIII w. Na początku XVII w. ucierpiał podczas wojny trzydziestoletniej, choć już nieco później dzięki kilkukrotnym przebudowom nabrał cech barokowych. Widok na Cesky Stenberk z mostu w znajdującej się poniżej wiosce robi piorunujące wrażenie.
To, co zostało po czasach średniowiecza to mury obronne. Wewnątrz można podziwiać ciekawe pomieszczenia – Salon Żółty pełen stiukowych zdobień oraz rokokową kaplicę św. Sebastiana, gdzie znajdują się stiuki autorstwa C. Brentana. Mimo naprawdę urokliwych wnętrz, zamek cieszy się zainteresowaniem głównie ze względu na widoki zielonych wzgórz pięknej doliny Sázavy. Roztaczają się one z dziedzińca, a także z murów obronnych i okien. Rozległą panoramę można zobaczyć z wieży głodowej, do której od zamku prowadzi ścieżka.

Zamek w Nowym Mieście nad Metują

Ten zabytkowy zamek został wzniesiony na początku XVI w. Nadaje on wyjątkowy klimat Nowemu Miastu nad Metują. Był wielokrotnie przebudowywany w różnych architektonicznych stylach, co w końcu doprowadziło do jego ruiny. Na szczęście na początku ubiegłego stulecia został wykupiony przez przemysłowca Jozefa Bartona, który zlecił odbudowę znanemu architektowi – Słowakowi Dušanowi Jurkovièowi. Dzięki niemu dziś budowla zachwyca wszystkich zwiedzających.

Zamek Nowe Miasto nad MetujÄ… z XVI wieku

Zamek Nowe Miasto nad MetujÄ… z XVI wieku.

W komnatach, w których można odnaleźć ślady najróżniejszych styli zachowało się wiele dzieł artystów zapraszanych niegdyś przez Jurkovièa do pomocy. Zwiedzanie zamku możliwe jest w kilku kombinacjach. Kameralny dziedziniec kusi turystów wejściem na wieżę. Rozciąga się z niej widok, który stanowi chyba największą atrakcję zamku. Oczom podróżnych ukazuje się z jednej strony wyróżniający się w dolinie rynek, a z drugiej – wielopoziomowe ogrody. One również są dziełem Jurkovièa. Zaprojektowane zostały według norm renesansu włoskiego. Drewniany most-korytarz to najbardziej wyróżniająca się kompozycja, która nawiązuje do ludowej architektury z pogranicza Śląska i Moraw. Nad fosą umieszczone zostały figurki karłów w barokowym stylu autorstwa M. Brauna. Stanowiły one złośliwe wyobrażenie ówczesnych urzędników.

Zamek w Pardubicach

Budowla pochodzi z lat 1507-1542 i wznosi się na północ od Starówki. Mieszkańcy okolic twierdzą, że obiekt jest książkowym przykładem pośredniej formy między zamkiem a pałacem. Przedtem w tym samym miejscu usytuowana była twierdza gotycka.
Środkową część zamku otaczają ze wszystkich stron skomplikowane fortyfikacje. Obejmuje ona m.in. pałac, muzeum i galerię. Zgromadzono w niej przede wszystkim kolekcję lokalnego malarstwa z XIX w. To, na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę to dziedziniec z okresu renesansu, na którym znajduje się XVI-wieczny krużganek arkadowy i sgraffitowe malowidła, a także dekorowany portal i most zamkowy. Wewnątrz zamku godne podziwu są rycerskie sale z naściennymi malowidłami oraz wystawa czeskiego szkła. Niezależnie od zwiedzania warto przejść się również po porośniętych bujną zielenią obwałowaniach ziemnych, które rozciągają się wokół budowli. Miejscowi traktują je jako niewielki park.

Zamek w Czeskim Krumlovie

Zamek górujący nad Českým Krumlovem.

Zamek górujący nad Českým Krumlovem.

Zlokalizowany jest na pionowej skale i zdecydowanie góruje nad Czeskim Krumlovem. Zamek ten to druga co do wielkości budowla tego typu w Czechach, zaraz po praskich Hradczanach. Mimo, iż od strony miasta nie zachęca wyglądem – jest szary i sprawia przygnębiające wrażenie – nie można się tym zniechęcać. Oryginalna kolorowa wieża nadaje zamkowi pogodniejszego charakteru, jednak dopiero podczas spaceru po kolejnych dziedzińcach (łącznie jest ich pięć) zwiedzający nabiera szacunku dla tego obiektu.
Po ominięciu fosy wkracza się na pierwszy dziedziniec, gdzie znajduje się lapidarium z rzeźbami w barokowym stylu. Z drugiego można wspiąć się po 162 stopniach, które prowadzą na 72-metrową wieżę. Z niej roztacza się wspaniały widok na okolicę. Przejście na trzeci i czwarty dziedziniec jest bardzo interesujące, gdyż wiedzie przez gotycki korytarz z minibalkonikiem widokowym. Dziedzińce te otoczone są zdobionymi ścianami i w miejscu tym mają swój początek dwie drogi biegnące przez pałacowe wnętrze. Pierwsza z nich dochodzi do bardzo bogatych komnat Rožmberków, natomiast druga do kaplicy i sali balowej. Piąty dziedziniec umiejscowiony został przed teatrem, do którego wiedzie cudowny kilkukondygnacyjny most Płaszczowy zbudowany w 1764 r.
Jeden z najciekawszych obiektów w Czeskim Krumlowie stanowi Zámecké divadlo, czyli Teatr Zamkowy. Jest to biało-niebieska budowla wzniesiona w latach 1766-1767, która do dzisiejszych czasów zachowała swój rokokowy charakter. Mimo niepozornego wyglądu zewnętrznego wnętrze teatru zachwyca. Znajduje się tam nieprawdopodobna ilość dekoracji i kostiumów, a także skomplikowany system urządzeń do zmiany dekoracji, co stawia budynek na podium wśród tego typu zabytków.

Konopiste

Zamek ten należy do najczęściej odwiedzanych. Położony jest we wspaniałym parku nad jeziorem, na wysokim wzgórzu. Zbudowany został w 1300 r. Ówczesne czasy przypomina obecnie cylindryczna wieża, w której niegdyś więziono króla Wacława IV, a także głęboka fosa, gdzie do niedawna trzymano niedźwiedzie. W XIII i XIV w. zamek był wielokrotnie przebudowywany. Neogotycki charakter został mu nadany po 1889 r., kiedy to właścicielem stał się następca tronu Austro-Węgier – arcyksiążę Franciszek Ferdynand d’Este. Był on zapalonym myśliwym. W jego ręce wpadło ponad 150 tys. zwierząt, co wydaje się niewyobrażalną ilością. Na dodatek wszystkie trofea kazał wypchać. W ten sposób powstała niezwykle bogata kolekcja, którą dziś mogą podziwiać turyści zwiedzający zamek. Oprócz tego niewątpliwą atrakcję stanowią pomieszczenia mieszkalne z renesansowymi meblami i słynną miśnieńską porcelaną, a także salon księżnej Zofii.

Zamek Konopiszte - jego najbardziej znanym właścicielem był arcyksiążę Franciszek Ferdynand, następca tronu Austro-Węgier, zamordowany w Sarajewie w 1914.

Zamek Konopiszte – jego najbardziej znanym wÅ‚aÅ›cicielem byÅ‚ arcyksiążę Franciszek Ferdynand, nastÄ™pca tronu Austro-WÄ™gier, zamordowany w Sarajewie w 1914.

Franciszek Ferdynand zbierał również rekwizyty związane ze św. Jerzym. W najstarszej, północnej części zamku znajduje się muzeum, w którym można podziwiać kolekcję zgromadzoną przez arcyksięcia. Innego typu miejscem jest muzeum motocykli mieszczące się w białym pawilonie nieopodal parkingu. Zaprezentowana jest tam przede wszystkim historia firmy Jawa z pobliskiego Týnca nad Sázavou, a także wyścigów motocyklowych w XX stuleciu.

Czeskie zamki przyciągają turystów niepowtarzalną architekturą i wnętrzami z wystrojem rodem z dawnych epok. Zostały w nich zachowane godne podziwu rekwizyty i pomieszczenia, które przywodzą na myśl ducha dawnych czasów. Oprócz tego przed oczami turystów roztaczają się wspaniałe widoki, którymi można napawać się do woli. Spacerując korytarzami zamków ma się na wyciągnięcie ręki klimat minionych stuleci. Nie pozostaje nam więc nic innego, niż zachęcić do wyprawy do Czech, aby tam zanurzyć się w barokowej lub renesansowej atmosferze.

Opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *