Jak Włochy, to w góry!

Jak Włochy, to w góry!

Zazwyczaj wybieramy się do Włoch, aby odpocząć nad morzem. Warto jednak poznać ten piękny kraj i od innej strony – górskiej. Na Włoch znajdują się dwa systemy górskie – Alpy na północy oraz Apeniny wzdłuż całego półwyspu.
Alpy. We Włoszech jest 36 szczytów o wysokości przekraczającej 4000 m n.p.m. Co jednak ciekawe, zaledwie osiem z nich leży wyłącznie na włoskim terenie, a pozostałe graniczą z Francją i Szwajcarią. Najwyższy szczyt Włoch to słynny Blanc de Courmayeur, a najwyższym szczytem położonym tylko na terenie Włoch o wybitności powyżej 100 metrów jest Piramide Vincent.
Warto ponadto znać alpejskie pasma górskie występujące na terenie Włoch. Są to mianowicie Alpy Nadmorskie, Alpy Liguryjskie, Lepontyńskie, Alpy Kotyjskie, Alpy Graickie, Alpy Pennińskie, Alpy Retyckie, Alpy Karnickie, Alpy Julijskie i wreszcie Dolomity.
Dolomity. Należą one do części Południowych Alp Wapiennych. Są niezwykle popularne m.in. wśród narciarzy i snowboardzistów – to częsty kierunek miłośników sportów zimowych w ferie zimowe. Wiecie, że ich najwyższym szczytem jest… Marmolada? Ponadto są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, o czym zdecydowała ich wyjątkowość i historia geologiczna.
Apeniny. Apeniny z kolei to łańcuch górski rozciągający się na długości 1350 km wzdłuż całego Półwyspu Apenińskiego i na szerokość od 40 do 200 km. Apeniny dzielimy na Północne (w tym Apenin Liguryjski, Toskański i Umbryjski), Środkowe i Południowe, a ich najwyższymi szczytami są: Monte Cimone, Corno Grande oraz Monte Pollino.
Warto wiedzieć, że nie tylko Włochy kontynentalne słyną z gór. Są one także na różnych włoskich wyspach, m.in. Sardynii czy Sycylii, a nad Zatoką Neapolitańską leży Wezuwiusz.

Oceny

Nie polecamMoże byćJest w porzadkuPolecamZdecydowanie polecam! (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

Opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *