Miasteczka Europy, w których nie sposób się nie zakochać

Miasteczka Europy, w których nie sposób się nie zakochać
Malowniczych miast Europy jest tak dużo, że nie sposób stworzyć listę ich wszystkich. My postaraliśmy się wybrać kilkanaście z nich, aby w ten sposób podsunąć Wam pomysły na weekendowe lub dłuższe wakacyjne wyjazdy. Prezentujemy miasteczka maleńkie i te trochę większe, które nie należą do turystycznych ośrodków danych krajów, jednak mimo to zachwycają swoją niepowtarzalną urodą. W związku z tym nie pozostaje nam nic innego, niż życzyć Wam szerokiej drogi i niezwykłych wrażeń!

 

Piran, Słowenia

Port, Piran, Słowenia_457528939

Port w Piran, Słowenia

Jest to miasto położone na słoweńskim wybrzeżu, na półwyspie noszącym tę samą nazwę. Należy do najstarszych osad bałkańskiego brzegu Adriatyku. Swoją architekturą przywodzi na myśl włoską Wenecję. W odległych czasach stanowiło wenecką twierdzę na wybrzeżu Istrii. Z tamtego okresu pochodzi większość dzisiejszej zabudowy Piranu, w tym średniowieczne mury, które oddzielają to miejsce od reszty lądu.  Miasto ma bardzo „włoski” charakter, choć jego zalane słońcem czerwone dachy do złudzenia przypominają słynący z takich widoków chorwacki Dubrownik. To jedna z tych słoweńskich miejscowości, do których po prostu trzeba zawitać.

Perast, Czarnogóra

Stare Miasto, Perast, Czarnogóra_367872095

Stare Miasto, Perast, Czarnogóra

Malutkie miasteczko (na stałe zamieszkuje je ok. 300 osób) położone jest na wybrzeżu Boki Kotorskiej w Czarnogórze. Już na pierwszy rzut oka oczarowuje niepowtarzalną atmosferą ciszy i spokoju, a także wspaniałą zabudową. Można podziwiać tam niezliczone zabytki z czasów, gdy Perast i okoliczne tereny (łącznie z Kotorem) znajdowały się pod weneckim panowaniem. Znajdziemy tu mnóstwo pałacyków o koronkowych okienkach, marmurowych kolumnach i portykach. Z miasta rozciągają się wspaniałe widoki na cały teren Boki Kotorskiej. Warto również zajrzeć do miejscowego muzeum, aby na własne oczy przekonać się, czym kiedyś był Perast.

Rovinj, Chorwacja

Rovinj, Chorwacja_713775466

Rovinj, Chorwacja

Miasto to leży na półwyspie Istria w Chorwacji. Jego malownicza stara część skupia wszystkie zabytki. Jednym z najbardziej znanych i wartym zwiedzenia jest kościół św. Eufemii powstały w X wieku. Zdobią go trzy ołtarze zaprojektowane przez znanego weneckiego artystę Girolamo Laureato. Imponujące pomniki są natomiast dziełem rzeźbiarza okresu rokoko, Alviso Tagliapietra. Rovinj to miejsce, gdzie znajdziemy ogromną ilość barwnych, urokliwych uliczek, przy których stoją domy o zdobionych balkonach. Na każdym kroku można natknąć się na tradycyjne pamiątki sztuki i kultury gotyckiej i romańskiej. Najpiękniej Rovinj prezentuje się oglądany ze strony morza.

Mykonos, Grecja

Wiatraki na Mykonos, Grecja

Wiatraki na Mykonos, Grecja

Mykonos to stolica wyspy o tej samej nazwie. Jego architektura stanowi idealny przykład cykladzkiej zabudowy. Warto przyjrzeć się dokładnie kościołowi Panágia Paraportianí uznawanemu za jeden z najpiękniejszych wzorców architektury sakralnej Cyklad. Nie da się minąć obojętnie rzędów białych domów, które układają się w gęstą sieć tworząc charakterystyczny labirynt. Uroku dodają kolorowe okiennice i kwiaty bugenwilli. Nad stłoczonymi ciasno budynkami górują pękate wiatraki usytuowane na wzgórzach. W krajobraz ten wspaniale wpisują się domy rybaków, tawerny i kościoły, które tworzą niesamowity klimat. Jednych z najbardziej popularnych miejsc jest dzielnica nazywana Małą Wenecją, gdzie można podziwiać weneckie domy z arkadami wznoszące się nad samą wodą.

Liguria, Włochy

Nad brzegiem Morza Śródziemnego, w północno-zachodniej części Włoch położona jest prowincja Liguria. Znajduje się tutaj wiele uroczych miasteczek i wiosek, jednak wizytówką Ligurii pozostaje pięć wyjątkowych miejsc zwanych Cinque Terre (Pięć Ziem): Manarola, Monterosso al Mare, Corniglia, Vernazza i Romaggiore. Każda z nich zachwyca kolorami i jest rozłożona na skalistym morskim brzegu.

Caceres, Hiszpania

Cáceres, Hiszpania

Cáceres, Hiszpania

Jest to z pewnością najciekawsze miasto położonego w zachodniej Hiszpanii regionu Estremadura. Caceres może pochwalić się wyjątkowo pięknym starym miastem, na którym znajduje się Barrio Monumental, czyli dzielnica zabytków. Znajdziemy w niej ok. 40 cennych budowli pochodzących z okresu średniowiecza, renesansu i baroku, które tworzą zespół miejskich pałaców, kościołów i klasztorów. Należą do nich kościoły: San Mateo z XVI w., Santa Maria z XV w., San Santiago, San Francesco Javie, a także pałace: Palacio de los Golfinos de Abajo – słynny Dom Królów Katolickich z XV w., Palacio de los Golfines de Arriba, Palacio de Carvajal, Casa de los Ciguenas, Casa Generala, Casa de las Veletas. Jest to jeden z najpiękniejszych zespołów architektonicznych Hiszpanii wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Stara część ulokowana jest na wzgórzu, które z kolei otoczone jest murami obronnymi.

Nesebyr, Bułgaria

To zabytkowe miasteczko, które znacznie wyróżnia się na tle turystycznych bułgarskich kurortów. Stara część Nesebyru położona na półwyspie wysuniętym daleko w morze została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Wypoczynek w tym mieście dostarcza niezapomnianych wrażeń. Ciasne uliczki i średniowieczne cerkwie zachęcają do wielogodzinnych spacerów. Widok Nesebyru nocą zostaje w pamięci podróżnych na długo. Wzdłuż całej wysepki ciągną się pozostałości murów obronnych, a także domy o wyjątkowej architekturze. Warto zwiedzić Bazylikę (Starą Metropolię) – ruiny świątyni wybudowanej ok. V w., która w przeszłości pełniła rolę biskupstwa, jak również Muzeum Archeologiczne, gdzie można podziwiać bogatą kolekcję ikon i wyrobów garncarskich pochodzących z V-II w. p. n. e.

Cassis, Francja

Jest to urokliwe miasteczko portowe nad Morzem Śródziemnym. Turystów przyciąga przede wszystkim spokojem i piękną architekturą. To, co najbardziej fascynuje to zachowany czar południowej Francji. Port otoczony jest licznymi kamienicami w najróżniejszych barwach, natomiast w plątaninie wąskich uliczek skrywają się klimatyczne, nastrojowe knajpki. Główną atrakcją są tutaj spacery po skalistym wybrzeżu i kąpiel w krystalicznie czystej wodzie.  Wiele mówiąca dewiza miasta brzmi: kto widział Paryż, a nie widział Cassis, ten nic nie widział.

Sighisoara, Rumunia

Sighisoara, Rumunia

Sighisoara, Rumunia

Sighisoara należy z pewnością do najlepiej zachowanych średniowiecznych zespołów miejskich w Europie. Jej centrum znajduje się pod ochroną jako znakomity przykład niewielkiego ufortyfikowanego średniowiecznego grodu. Co roku w lipcu w starej twierdzy odbywa się Festiwal Średniowieczny. To, co najbardziej zachwyca w mieście, to cudowna panorama starej części, która ulokowana jest na zboczu. Sighisoara obwarowana jest murem, z którego w niebo strzelają baszty. Na szczycie wzgórza umiejscowiona jest górująca nad całym miastem, pochodząca z XV wieku katedra. Punktem charakterystycznym jest wysoka na 64 m Wieża Zegarowa, wzniesiona w 1556 r., w której obecnie mieści się Muzeum Historyczne.

Liczne europejskie miasteczka skrywają wiele tajemnic i wciąż czekają na turystów, którzy gotowi są odkryć ich zakamarki. Aby odbyć podróż, która przeniesie nas w czasy średniowiecza czy omami widokiem wspaniale zachowanych zabytków, nie trzeba daleko szukać. Stary Kontynent to mekka dla osób pragnących oderwać się na moment od rzeczywistości. Wystarczy trochę wolnego czasu i chęci, by poznać to drugie, zamknięte w maleńkich miejscowościach oblicze Europy.

Oceny

Nie polecamMoże byćJest w porzadkuPolecamZdecydowanie polecam! (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

Opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *