Odyseusz – podróżuj bezpiecznie – zgłoś wyjazd do MSZ

Odyseusz – podróżuj bezpiecznie – zgłoś wyjazd do MSZ

Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomina o możliwości zgłoszenia swojej zagranicznej podróży służbom polskiej dyplomacji konsularnej za pomocą systemu Odyseusz. Zgłoszenie jest bezpłatne i dobrowolne.

Co to jest „Odyseusz”?

Odyseusz funkcjonuje do 2014 roku, to specjalny serwis prowadzony przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ), w którym obywatele polscy mogą bezpłatnie zgłosić swój zagraniczny wyjazd. Zgłoszenie podróży na stronie www.odyseusz.msz.gov.pl umożliwia otrzymywanie powiadomień o zagrożeniach w kraju podróży oraz innych informacji konsularnych. Rodzaj i długość podróży nie ma znaczenia – może to być zorganizowany wyjazd z biurem podróży, może to być samodzielna wyprawa, a także podróż biznesowa, delegacja itp.

Dlaczego warto?

W przypadku wystąpienia sytuacji nadzwyczajnych za granicą, MSZ będzie mógł nawiązać kontakt z osobą przebywającą za granicą, udzielić niezbędnych informacji oraz pomocy poprzez właściwą placówkę dyplomatyczno-konsularną. Posiadanie informacji o osobach, które przebywają w danym regionie jest dla polskich służb konsularnych niezbędne, by okazać szybką i skuteczną pomoc.

„Odyseusz” zapewni bezpieczeństwo podróżujących Polaków w czasie nagłych zdarzeń i wypadków losowych. W sytuacjach kryzysowych jak kataklizmy, zamachy terrorystyczne, niepokoje społeczne użytkownik szybko otrzyma mailowo lub SMS-em informacje od konsula o potencjalnych zagrożeniach i sposobach ich uniknięcia.

W szczególnych sytuacjach, dzięki rejestracji w Odyseuszu konsul ma także możliwość indywidualnego kontaktu z podróżnymi potrzebującymi pomocy. Informacja o osobach przebywających w zagrożonych regionach umożliwia także zaplanowanie ewakuacji, jeżeli zajdzie taka konieczność. Informacja SMS-owa jest uruchamiana przez urzędy konsularne tylko w sytuacjach kryzysowych.

Praktyczne porady:

  • Jeśli sporadycznie wyjeżdżasz za granicę, polecamy proste zgłoszenie bez zakładania profilu
  • Jeśli często podróżujesz lub przebywasz za granicą dłużej niż 6 miesięcy, polecamy założenie własnego konta. Umożliwi to szybką modyfikację danych kontaktowych i ułatwia zgłaszanie kolejnych podróży.
  • W przypadku braku aktywności na swoim koncie przez ponad rok,MSZ będzie prosić o aktualizację danych osobowych i kontaktowych. Jeśli zignorujesz tę prośbę, konto zostanie automatycznie usunięte.

Regulamin portalu „Odyseusz” >> KLIK

Oceny

Nie polecamMoże byćJest w porzadkuPolecamZdecydowanie polecam! (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

Opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *