Paszport przepustką do zagranicznych wojaży

Paszport przepustką do zagranicznych wojaży
Co prawda minęły już czasy długich kolejek i sprawdzania paszportów na granicach, jednak nadal dokument ten jest niezbędny do odbycia wielu podróży. W dzisiejszych czasach możemy zwiedzać legitymując się jedynie dowodem osobistym, co jest olbrzymim ułatwieniem, jednak paszport nierozłącznie kojarzy się z zagranicznymi wyjazdami. W związku z tym warto wiedzieć, jak przebiega proces wyrabiania tego dokumentu, dzięki któremu wiele państw możemy odwiedzić spontanicznie, mając je praktycznie na wyciągnięcie ręki. Nasz artykuł rozwieje wszelkie wątpliwości i udzieli niezbędnych informacji.

Paszport wydawany jest na jedną osobę i zazwyczaj ważny jest 10 lat od momentu wydania. Krótszy okres ważności – 5 lat – dotyczy dzieci w przedziale wiekowym 5-13 lat. Jeśli zaś chodzi o maluchy poniżej piątego roku życia, obowiązuje paszport tymczasowy, którego maksymalna ważność wynosi rok. Aby zacząć starać się o wydanie paszportu, w pierwszej kolejności należy złożyć odpowiedni wniosek, który jest dostępny w punktach paszportowych. Musi zostać wypełniony czytelnie, drukowanymi literami oraz zostać podpisany przez osobę ubiegającą się. Należy pamiętać, aby podpis w ramce pod zdjęciem nie dotykał linii.

Niezbędne jest także dołączenie dwóch jednakowych kolorowych fotografii o wymiarach 35 x 45 mm spełniających wymogi biometrii. Potrzebny jest również dowód uiszczenia opłaty paszportowej. Wynosi ona 140 zł. 50% zniżki przysługuje uczniom, studentom, kombatantom, emerytom i rencistom. Całkowicie darmowe wyrobienie paszportu przysługuje osobom, które ukończyły 70 lat, przebywają w domach pomocy społecznej lub jeśli ich zagraniczny wyjazd wiąże się z koniecznością poddania się operacji lub z długotrwałym leczeniem. Za paszport nie płacą także żołnierze wyznaczeni do pełnienia służby za granicami kraju.

Jeżeli ktoś paszport zgubił lub zniszczył, zobowiązany jest zapłacić za nowy 200% więcej. Przy wyrabianiu konieczne jest również posiadanie dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość i polskie obywatelstwo, jak również dokumentu uprawniającego do wniesienia opłaty ulgowej np. legitymacji studenckiej. W przypadku gdy nie ma się skończonych 18 lat i nie posiada się dowodu, należy dołączyć odpis skrócony aktu urodzenia. Wówczas przy składaniu wniosku muszą być obecni rodzice. Gdy zaś należymy do osób, które zawarły związek małżeński za granicą, musimy okazać odpis skrócony aktu małżeństwa.

Kolejnym krokiem na drodze do uzyskania paszportu jest znalezienie właściwego dla swojego miejsca zamieszkania biura paszportowego. Mieszczą się one w stolicach województwa lub w ich delegaturach. Należy złożyć wymienione wyżej dokumenty i cierpliwie czekać 30 dni. Po upływie tego czasu można zgłosić się po odbiór osobiście, nie można tego zrobić za pośrednictwem pełnomocnika.

Paszport, jak już zostało wspomniane wcześniej, nie jest konieczny podczas podróży do wielu krajów. Niemcy i Czesi to jedni z naszych bliskich sąsiadów, dla których wystarczające jest okazanie dowodu osobistego. Na dodatek prawdopodobnie i on na niewiele się przyda, gdyż zniesiona została kontrola graniczna. W związku z tym wjazd do tych państw jest praktycznie niezauważalny. Z podobną sytuacją spotkamy się w Danii. Tu należy jednak pamiętać, że jeśli planujemy pobyt dłuższy niż trzy miesiące, niezbędne jest pozwolenie. Bośnia i Hercegowina to państwa nienależące do Unii Europejskiej, jednak od 2009 roku można przekroczyć granicę dysponując innymi dokumentami, niż paszport. Teoretycznie więc nie ma problemu, jednak paszport może okazać się niezbędny, jeśli będziemy chcieli skorzystać z usług medycznych czy finansowych. Podobnie w Macedonii – tutaj również przy przekroczeniu granicy wystarczy nam dowód, jednak spore problemy mogą pojawić się w związku z szukaniem noclegu: większość hoteli wymaga okazania paszportu, aby dokonać rezerwacji. Inne kraje, do których bezproblemowo możemy się dostać to Andora, Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Estonia, Finlandia, Grecja, Gujana Francuska, Gwadelupa, Martynika, Reunion, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Macedonia, Malta, Monaco, Norwegia, Portugalia, Madera, Azory, Rumunia, San Marino, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Watykan, Wielka Brytania, Wyspy Kanaryjskie oraz Wyspy Owcze.

NASZA PODPOWIEDŹ
W celu sprawdzenia podstawowych zasady wjazdu obywateli polskich do poszczególnych krajów i na wybrane terytoria polecamy odwiedzenie strony internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych lub strony internetowej Polak za granicą – PORADNIK.

 

Jak widać, paszport nie stanowi już podstawowego dokumentu, dzięki któremu możemy realizować marzenia o dalekich podróżach. Mimo to dobrze jest się w niego zaopatrzyć, by móc spontanicznie zwiedzać świat. Dokładne zapoznanie się z procedurą wydawania paszportu pozwoli nam szybko i bezstresowo dopełnić wszelkich formalności i w spokoju cieszyć się wypoczynkiem.

Oceny

Nie polecamMoże byćJest w porzadkuPolecamZdecydowanie polecam! (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

Opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *