Poradnik – MIEJSCE W SAMOLOCIE

Poradnik – MIEJSCE W SAMOLOCIE

Z przodu czy z tyłu? Na wysokości skrzydeł czy raczej bliżej toalety? Od przejścia czy od okna? Dopłacać do wygodniejszego czy brać standardowe?  Te pytania zadają sobie niezmiennie niemal wszyscy nasi klienci – MIEJSCA W SAMOLOCIE – czasami decyzja jakie wybrać jest trudniejsza niż decyzja o terminie lotu…

Niektóre linie lotnicze czy serwisy internetowe przeprowadziły własne badania na temat miejsc w samolocie uznanych za te „idealne”. Według badań brytyjskiego niskokosztowego przewoźnika easyJet najbardziej pożądanym siedzeniem w samolocie jet 7F. Dlaczego? Otóż to miejsce sprzedaje się w easyJet najlepiej. Inny wynik swojego sondażu uzyskał jednak brytyjski serwis Skyscanner – większość osób biorących udział w badaniu opowiedziało się, że miejscem 6A uznając je za „szczęśliwe”.

Jeśli jednak takie badania i sondaże Was nie przekonują to zachęcamy do przeczytania poniższego poradnika opartego na doświadczeniu i wiedzy pracowników obsługi pokładowej i ekspertów. W poradniku postaramy się trochę uporządkować informacje na temat tego IDEALNEGO miejsca w samolocie. Podpowiemy jakie wybierać miejsca w zależności od potrzeb i oczekiwań – inne miejsca będą wskazane dla tych podróżujących z dziećmi, a inne dla tych, którzy chcą znaleźć się w jak najcichszej części samolotu.

BEZPIECZEŃSTWO

Jeśli bezpieczeństwo w podróży to dla Ciebie priorytet wybierz miejsce przy przejściu, z tyłu samolotu (za tzw. krawędzią spływu skrzydła).

Według badań przeprowadzonych przez magazyn Popular Mechanics pasażerowie zajmujący siedzenia z tyłu samolotu mają większe szanse przetrwać katastrofę i to aż o 40% niż ci siedzący w pierwszych kilku rzędach. Popular Mechanics doszedł do takich wniosków szczegółowo analizując 20 wypadków lotniczych w USA , które zdarzyły się od 1971 r.

A zajęcie miejsca od przejścia zapewni szybsze opuszczenie pokładu w sytuacji awaryjnej.

DRGANIA I WSTRZĄSY

Jeśli nie chcesz odczuwać nadmiernych drgań podczas lotu wybieraj miejsca na wysokości skrzydeł.

Wielkość samolotu i wysokość, którą osiąga podczas lotu ma duży wpływ na to czy lot będzie spokojny czy będzie raczej obfitował we wstrząsy. Ale niezależnie od typu maszyny, miejsca „po środku” samolotu – na wysokości skrzydeł są na nie najmniej narażone. Wszelkie drgania są tutaj mniej odczuwalne przez pasażerów, dlatego podróż przebiega mniej stresująco.

CISZA

Jeśli podczas podróży samolotem potrzebujesz przede wszystkim ciszy – zajmij miejsce w przedniej części kabiny, najlepiej od przejścia.

O prawdziwą ciszę podczas lotu raczej trudno, dlatego wskazanie konkretnych miejsc gwarantujących cichy i spokojny przelot jest dość trudne. Aby znaleźć się jak najdalej od hałasu silnika wybierz miejsce z przodu samolotu, dodatkowo, by choć trochę zmniejszyć liczbę decybeli eksperci polecają miejsca od przejścia (paradoksalnie kilka decybeli mniej w porównaniu do miejsc przy oknach).

SEN

Jeśli czeka Cię długi, nocny lot lub po prostu lubisz zdrzemnąć się w samolocie rezerwuj miejsca od okna, po lewej stronie samolotu, jak najbliżej jego środka.

Będziesz miał o co wygodnie oprzeć głowę, nikt nie będzie się przepychał idąc kolejny raz do toalety, a Twój łokieć nie będzie obijany przez przejeżdżające wózki z jedzeniem – miejsce przy oknie w sposób oczywisty daje większy komfort i pozwala się naprawdę zrelaksować. Najlepiej jeszcze jak będzie to miejsce przy oknie w środkowej części samolotu – z dala od toalety i rozmów personelu pokładowego.

DODATKOWE MIEJSCE NA NOGI

Więcej przestrzeni na nogi to chyba najbardziej pożądana cecha idealnego siedzenia w samolocie. Jeśli możliwość rozprostowania nóg cenisz ponad wszystko – wybieraj miejsca a w rzędach z wyjściami ewakuacyjnym lub po prostu od przejścia.

Odstępy między rzędami są większe tam, gdzie znajdują się wyjścia awaryjne, dlatego fotele w tych rzędach są bardzo popularne. Należy jednak pamiętać, że, aby je zająć należy mieć (zazwyczaj) ukończone 16 lat, mówić po angielsku i być w stanie udzielić pomocy podczas ewakuacji. Pamiętaj – jeśli potrzebujesz asysty ze względu na zły stan zdrowia czy kłopoty z poruszaniem się – nie możesz zająć miejsca przy wyjściu ewakuacyjnym.

Aby mieć więcej miejsca na rozprostowanie nóg można wybrać miejsce po prostu od przejścia lub w pierwszym rzędzie czy przy ściance działowej.

DZIECI

Jeśli chcesz podjąć wyzwanie i zabrać swoje dziecko w podróż samolotem to mamy dobrą wiadomość – większość linii lotniczych ma przygotowane specjalne miejsca dla rodziców podróżujących z dziećmi.

Dzieci do 2 roku życia podróżują na kolanach dorosłego pasażera. Specjalny pas bezpieczeństwa dla niemowląt jest dostarczany przez załogę. Zająć można miejsce w zasadzie dowolne z wyjątkiem tych przy wyjściach ewakuacyjnych, ale warto wybrać fotel jak najbliżej stanowiska do przewijania niemowląt. Na pokładach niektórych samolotów znajdują się specjalne miejsca przeznaczone dla tak małych podróżnych wyposażone w kołyski/łóżeczka dla niemowląt.

Ze starszymi dziećmi nadal warto zająć miejsca jak najbliżej toalety. Siedzenia przy ściance działowej zazwyczaj mają nieco więcej miejsca na nogi – takie fotele również są wskazane dla podróżnych z małymi dziećmi.

Należy pamiętać, że każda linia lotnicza może mieć inne warunki przewozu, dlatego przed wykupieniem biletu warto zapoznać się z zasadami podróży z małymi dziećmi u konkretnego przewoźnika.

Zasady wyboru miejsc w samolocie różnią się w poszczególnych liniach lotniczych. Czasami już w momencie rezerwacji przelotu pasażer ma możliwość darmowego wyboru siedzenia. Inni przewoźnicy ograniczają bezpłatny wybór miejsca tylko do odprawy online (zazwyczaj na 24 godziny przed wylotem) lub odprawy bezpośrednio na lotnisku, a wcześniejszy wybór miejsca jest możliwy, ale tylko za opłatą.

W niektórych liniach (np. w Ryanair) obowiązuje system automatycznego, losowego, bezpłatnego przydziału miejsc.

Należy także pamiętać, że „lepsze” miejsca, czyli między innymi te z większą przestrzenią na nogi czy te w pierwszych rzędach są zazwyczaj płatne, a opłata za nie może być wyższa niż standardowa, z uwagi na podwyższony komfort podróży.

Opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *