Naturalne piękno Czarnogóry

Naturalne piękno Czarnogóry
Czarnogóra. Kraj, który wbrew swojej nazwie oczarowuje nie tylko górami. Turyści znajdą tam również wspaniałe morze, piękne plaże, szmaragdowe rzeki, a nawet dzikie jezioro. Chcecie się przekonać czym Czarnogóra od kilku lat podbija serca podróżnych? Zapraszamy Was do lektury artykułu, który przedstawi Wam największe wodne atrakcje tego bałkańskiego państwa.

 

Boka Kotorska

Zwana jest bałkańskimi fiordami, a to z racji tego, że ta najpopularniejsza zatoka na Bałkanach przypomina Norwegię. Morze Adriatyckie wcina się tutaj między skaliste góry. Boka Kotorska ma niezwykle burzliwą historię, gdyż walczyło o nią wiele narodów – Rzymianie, Grecy, Gotowie czy Saraceni. W XV wieku udało się ją zdobyć Wenecji, natomiast po kongresie wiedeńskim włączono ją do Austrii. Kotor – główne miasto Boki nigdy nie zostało podbite przez najeźdźców, nawet przez Turków, mimo, iż przez kilka wieków obejmowali oni panowanie nad tą częścią Europy.

Miejscowości Kotor i Perast wraz z całym krajobrazem Zatoki Kotorskiej przypominającym fiordy północy, został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Miejscowości Kotor i Perast wraz z całym krajobrazem Zatoki Kotorskiej przypominającym fiordy północy, został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Jeśli macie ochotę na wspinaczkę, warto udać się do kotorskiej twierdzy św. Jana, która góruje nad miastem. Stamtąd oczom turystów ukazuje się wspaniały widok na szare szczyty, które odbijają się w morzu wciskającym się w ląd. Jest to nietypowy w tym regionie Europy krajobraz, z pewnością wart wspięcia się do twierdzy.
Wielbicielom wodnych atrakcji polecamy na nocleg mniejsze miejscowości, które zdecydowanie bardziej niż Kotor (w którym nie ma plaż) sprzyjają kąpielom i wylegiwaniu się na piasku. Warto swoje kroki skierować do jednej z klimatycznych knajpek ulokowanych w cieniu zabytkowych kościołów i domów.

Budwa

Budva – najpopularniejszy kurort Czarnogóry.

Budva – najpopularniejszy kurort Czarnogóry.

Jesteście miłośnikami nocnej zabawy? Z pewnością zakochacie się w Budwie. Kurort ten 24 godziny na dobę tętni muzyką i życiem. Mimo, iż jest to miejsce oblegane przez turystów, znajdziemy tam również ciszę i klimat przeszłych wieków. Wystarczy udać się na spacer wąskimi uliczkami, podążając wzdłuż murów obronnych kamiennego starego miasta.
W centrum Budwy można wypocząć na głośnej, kamienisto-żwirowej Slovenskiej Plaży. Nieco dalej położone są plaże Jazz i Tresteno – tam coś dla siebie znajdą amatorzy windsurfingu i nart wodnych.
Nie bez powodu Budwa jest zwana czarnogórskim Miami. Oferuje bogaty wachlarz rozrywek od kawiarni, przez kluby, dyskoteki, aż po kasyna. Co tu dużo mówić – jest to raj dla wszystkich imprezowiczów. W sezonie można trafić tam na jedną z wielu imprez kulturalnych.
Mimo swej wielkiej popularności Budwa oferuje również niedrogie noclegi w kwaterach prywatnych czy apartamentach. Ceny wynoszą od 15 euro wzwyż za pokój. W mieście są dwa campingi, choć w sezonie trudno znaleźć tam wolne miejsce – są bardzo zatłoczone.

Sveti Stefan

Wyspa Sveti Stefan - prawdopodobnie najsłynniejszy widok Czarnogóry.

Wyspa Sveti Stefan – prawdopodobnie najsłynniejszy widok Czarnogóry.

Wyspa ta stanowi prawdopodobnie najsłynniejszy widok Czarnogóry. Często umieszczana jest na pocztówkach, a foldery turystyczne kuszą turystów właśnie jej zdjęciem. Na Sveti Stefan prowadzi piaszczysta mierzeja. Minusem wyspy jest to, że za wstęp na nią trzeba zapłacić, na dodatek bilet nie upoważnia do zwiedzenia wszystkich jej zakamarków. Znajdziemy na niej mnóstwo luksusowych hoteli, a także trzy atrakcyjne plaże, które jednak są przeznaczone jedynie dla osób nocujących w tym prawdziwym „Monako Bałkanów”.
Nie da się ukryć, że wyspa (zwana nie bez powodu wyspą milionerów) to miejsce drogie i snobistyczne. Chętnie wypoczywają na niej rodziny królewskie oraz gwiazdy kina. Swój raj na ziemi znaleźli tutaj m.in. Sophia Loren i Sylvester Stallone. Aż trudno uwierzyć, że kiedyś Sveti Stefan była zwykłym, rybackim osiedlem, które na dodatek zostało opuszczone przez mieszkańców.

Ulcinj

Znane czarnogórskie kąpielisko Ulcinj położone jest nieopodal granicy z Albanią. To miejsce oblegane przez podróżnych, jednak mimo to wycieczka na Ulcinj to idealny pomysł na urlop. Turkusowe morze, duży wybór plaż i gorące słońce zachwycą każdego.
Wielka Plaża o długości aż 13 km uważana jest za największą na wschodnim wybrzeżu Adriatyku. Uznaje się, że tamtejszy piasek posiada właściwości terapeutyczne i jest pomocny przy bólach reumatycznych. Mała Plaża w Ulcinju z kolei mimo swoich niewielkich rozmiarów posiada ogromną zaletę – zlokalizowana jest zaraz przy starówce. Kolejna plaża – Ada – ma część wydzieloną dla amatorów opalania się nago. Valdanos jest żwirowa, ale za to położona wśród oliwnych gajów.
Oprócz piaszczystych zakątków samo miasto jest czarujące. Nie sposób nie zauważyć istnej mieszanki religijnej i kulturowej. Klimat Ulcinja jest nieco orientalny, a najbardziej zauważalna jest obecność islamu. Miasto oferuje liczne kwatery prywatne lub campingi, natomiast dla naturystów znajdzie się osiedle niedaleko plaży Ada.

Tara

Macie ochotę na rafting w najgłębszym kanionie Europy? Taką atrakcję oferuje kanion rzeki Tary, który znajduje się w głębi lądu, nieopodal granicy z Bośnią i Hercegowiną, w górach Durmitor. Jego skały osiągają wysokość 1300 metrów nad korytem rzeki. Zorganizowane spływy pontonem po Tarze – jedno- lub kilkudniowe proponuje wiele biur turystycznych, również tych znajdujących się na wybrzeżu Czarnogóry.

Tara tworzy przełom, płynąc wąską i głęboką doliną - to najgłębszy w Europie kanion.

Tara tworzy przełom, płynąc wąską i głęboką doliną – to najgłębszy w Europie kanion.

Rafting Tarą gwarantuje niezapomniane przeżycia. Jeśli nie straszne są Wam wodne szaleństwa, będziecie zachwyceni – ponton podskakuje na skalnych progach poruszając się po rzece w zadziwiająco szybkim tempie. Widoki rozciągające się dookoła są niezapomniane. Można podziwiać dzikie góry porośnięte gęstym lasem oraz strome ściany kanionu. Wartki nurt i krystalicznie czysta woda sprawią, że zapomnicie o całym świecie. Wiosną, kiedy śniegi spływają z gór, rafting to propozycja tylko dla najodważniejszych.

Jezioro Szkoderskie

Jezioro Szkoderskie leżące na granicy Czarnogóry i Albanii to prawdziwy przyrodniczy raj.

Jezioro Szkoderskie leżące na granicy Czarnogóry i Albanii to prawdziwy przyrodniczy raj.

Uwielbiacie przyrodę? Nie możecie w takim razie odmówić sobie wyprawy nad Jezioro Szkoderskie. To największy słodkowodny zbiornik na Bałkanach położony na granicy Czarnogóry i Albanii. To płytkie jezioro zamieszkiwanie jest przez aż 48 gatunków ryb, m.in. przez łososia czy węgorza. Nie brak tu również gadów – można natknąć się na kilka gatunków samych żmij. To, z czego najbardziej słynie jezioro, to ptaki. Znajduje się tutaj największy rezerwat ptaków w Europie, a także ostatnie siedlisko pelikanów na Starym Kontynencie.
Jezioro Szkoderskie jest prawdziwym przyrodniczym fenomenem. Fragmenty dna zwane „oka” znajdują się poniżej poziomu morza, z czego najgłębsze ma 60 metrów. Powierzchnia jeziora nie jest jednolita, waha się od 370 do 530 km2. Woda pokryta jest bagienną roślinnością, a wysychające okresowo tereny wysoką trzciną.
Najlepiej obserwować jezioro z pokładu łódki. Liczne wyspy to miejsca, gdzie można dojrzeć ostoje ptactwa i podziwiać ruiny fortyfikacji czy klasztorów, a nawet pozostałości po więzieniu zwanym „czarnogórskim Alcatraz”. Jeśli chodzi o najlepsze miejsce do kąpieli słonecznych i wodnych, polecamy plażę Murici – piaszczystą i nieobleganą przez turystów.

Czarnogóra to przede wszystkim fascynująca przyroda i wiele atrakcji związanych z wodą. Niezapomniane wrażenia dostarcza widok Morza Adriatyckiego, które styka się z monumentalnymi górami. Wybierając się na wakacje do tego bałkańskiego kraju należy szczególną uwagę zwrócić na licznie cuda natury. Dzikość Czarnogóry onieśmieli każdego i jednocześnie sprawi, że będzie się tam chciało wracać co roku.

Zdjęcia z Podgorica


Oceny

Nie polecamMoże byćJest w porzadkuPolecamZdecydowanie polecam! (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

Opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *