Ryga – poznaj perłę Bałtyku

Ryga – poznaj perłę Bałtyku

Ryga jest jedną z trzech nadbałtyckich stolic, ale to ona zasługuje na miano perły Bałtyku – określa się ją także jako mały Paryż. Warto przekonać się osobiście, czy słusznie…

Ryga – muzeum secesji

Jeśli lubisz Pragę ze względu na secesję, wybierz się do Rygi – łotewska stolica uchodzi za jedno z największych skupisk architektury secesyjnej i może konkurować z Pragą. Ryga to największe miasto w krajach nadbałtyckich i stolica Łotwy. Położne jest u ujścia rzeki Dźwiny do Bałtyku, dzięki czemu jest ono istotnym węzłem komunikacyjnym – dysponuje portem morskim i rzecznym. Stare miasto ma tylko 0,5 km kw. i znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Uwagę przykuwa też wieża telewizyjna mającą 368,5 m wysokości – to najwyższy budynek w mieście i trzeci co do wielkości w Europie. Uwagę zwraca też most wantowy (podwieszany) na rzece Dźwinie, gildie kupieckie charakterystyczne dla krajów nadbałtyckich oraz Rigas pils, XIV-wieczny zamek ryski. Zamek ten przez lata pełnił rolę siedziby władz rosyjskich i był pałacem prezydenckim między wojnami światowymi. Dziś mieszczą się tu trzy muzea – m.in. Muzeum Sztuki Obcej oraz Muzeum Literatury i Historii Sztuki.

Czarna Polewka – narodowy trunek

Będąc w Rydze, koniecznie skosztuj alkoholu pod nazwą Czarny Balsam! Jest to narodowy trunek łotewski, likier ziołowy o zawartości aż 45% alkoholu.
Rezerwuj tanie loty do Rygi!

ryga

Zdjęcia z Rygi


Więcej nt. Rygi

Opinie

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *