Smaki Bolonii

Smaki Bolonii

Bolonia – stolica regionu Emilia – Romania, miasto tortellini, mortadeli, wąskich brukowanych uliczek i podcieni.

Co warto zwiedzić w Bolonii?

PIAZZA MAGGIORE – główny plac Starego Miasta połączony z Piazza del Nettuno, gdzie znajduje się Fontanna Neptuna – kopia działa  Giambologny z 1563 roku. Nad placem góruje Bazylika San Petronio – choć nieukończona to i tak jedna z największych świątyń w Europie, według pierwotnego projektu swą wielkością miała przewyższać Bazylikę Św. Piotra w Watykanie.

Obecnie Piazza Maggiore wraz z Piazza del Nettuno stanowią centrum życia towarzyskiego Bolonii. Szczególnie wieczorami zaludnia się turystami i mieszkańcami, którzy wylegają na ulice Bolonii w czasie codziennej passeggiaty – rytualnej przechadzki. Spacery uliczkami Bolonii są niezwykłe, bo przechadzać się można podcieniami, które w Bolonii ciągną się przez blisko 40 km i jest to chyba najdłuższa tego typu konstrukcja na świecie! Uliczne arkady nie tylko dają schronienie przed upadłem i przed deszczem, ale tworzą niepowtarzalny klimat i czynią Bolonię miastem tak wyjątkowym.

Na przeciwko bazyliki znajduje się  XIII-wieczny Palazzo del Podestà – dawna siedziba władzy świeckiej ze słynną Galerią Szeptów – to szczególne miejsce, popularne szczególnie wśród zakochanych, którzy tam wyznają sobie miłość.

Due_Torri_sky4flyWychodząc z placu warto kierowa się na zachód Via Francesco Rizzoli – po kilkuminutowym spacerze oczom ukazuje się kolejna atrakcja Bolonii i jednocześnie jej symbol – Dwie Wieże (Torre degli Asinelli oraz krzywa Torre della Garisenda). Jest to jedynie pozostałość po kilkuset takich budowlach górujących nad miastem w czasach średniowiecznych. Na wyższą z wież można się wspiąć po 498 schodach – i choć to nie lada wyzwanie to warto podjąć ten wysiłek dla widoku jaki roztacza się z góry.

Po zejściu ze szczytu wieży warto posilić się w pobliskiej Pizzeria Due Torri – w bardzo dobrej cenie można tam skosztować prawdziwej włoskiej pizzy podawanej w kawałkach.

Po wyjściu z placu Piazza di porta Ravegnana, na którym stoją Dwie Wieże warto udać się Via Zamboni w kierunku Dzielnicy Uniwersyteckiej po drodze mijając kościół San Giacomo Maggiore i Oratorium Św. Cecylii i Piazza Verdi – ulubione miejsce spotkań studentów. Niewiele dalej znajduje się Palazzo Poggi – główna siedziba Uniwersytetu Bolońskiego, w której można podziwiać fascynujące zbiory naukowe, z różnych dziedzin.

Inne miejsce warte zobaczenia w Bolonii to Santuario di Santo Stefano – kompleks siedmiu kościołów tworzący symboliczną odbudowę miejsc męki Chrystusa. Wracając w kierunki Piazza Maggiore warto odwiedzić także Palazzo dell’Archiginnasio – dawną siedzibę Uniwersytetu Bolońskiego, aktualnie Bibliotekę Komunalną, największą w regionie  Emilia-Romania. Wewnątrz można zwiedzić między innymi Sala Anatomica z XVII w., w której wykonywano pierwsze sekcje zwłok.

Dla chętnych i spragnionych wiedzy polecamy Muzeum Archeologiczne mieszczące się w Palazzo Galvani przy Piazza Maggiore. Można w nim podziwiać cenną kolekcję eksponatów rzymskich, etruskich, greckich i egipskich, w tym najprawdziwszą egipską mumię.

tortellini_BolognaPolecamy także Museo Medievale – Muzeum Średniowiecza mieszczące się w jednym z gotyckich pałaców w Bolonii – znajduje się tam między innymi grobowce znanych średniowiecznych uczonych, kamienne posągi, przedmioty z brązu czy broń używaną w czasach krwawych, średniowiecznych wojen.
Będąc w Bolonii nie można poprzestać tylko na podziwianiu jej historycznych zabytków. Punktem obowiązkowym powinna być także wizyta w Tamburini – tradycyjnym sklepiku włoskim pełnym regionalnych szynek, serów i przetworów połączonym z samoobsługowym barem, w którym za kilka euro można popróbować bolońskich specjałów – ręcznie robionych pachnących tortellini, ravioli czy bolońskie tagliatelle al ragù.

Dla tych, którzy zachowają jeszcze odrobinę sił polecamy wybrać się do jednego z bolońskich parków – niecodziennego Ogrodu Montagnola, by na zielonej trawie poczytać ulubioną książkę i odpocząć.

Zdjęcia z Bolonii


Więcej nt. Bolonii

Oceny

Nie polecamMoże byćJest w porzadkuPolecamZdecydowanie polecam! (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

Opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *