Zasady obowiązujące na lotniskach w czasie pandemii

Zasady obowiązujące na lotniskach w czasie pandemii

Podróżowanie samolotem to wygodna forma transportu, ale w dobie koronawirusa należy przestrzegać obowiązujących zasad – zagrożeniem jest ich zignorowanie i nieodpowiedzialność podróżujących. Poniżej przypominamy najważniejsze z nich.

Wakacje i podróże samolotem

Sezon wakacyjny już w połowie, co oznacza wiele podróży samolotem. Wiele osób zastanawia się jednak, czy loty w dobie koronawirusa są bezpieczne. Przestrzeganie zasad i działania profilaktyczne na pewno zmniejszają ryzyko ew. zakażenia – największe zagrożenie to brak odpowiedzialności i konsekwencji.

Bezpieczny lot samolotem

Zasady bezpieczeństwa obowiązują na lotnisku, pokładzie samolotu oraz po wylądowaniu – aż do opuszczenia lotniska. Przede wszystkim należy zakrywać usta oraz nos – konieczny jest zapas maseczek ochronnych, które należy zmieniać co około 4 godziny. Zwolnione z tego obowiązku są jedynie dzieci w wieku do 6 lat oraz osoby, które z powodów zdrowotnych nie mogą ich nosić.
Drugą z podstawowych zasad bezpieczeństwa jest częsta i staranna dezynfekcja rąk. Będąc na lotnisku, należy też pamiętać o zachowaniu dystansu od innych – co najmniej 1,5 metra odległości. Obowiązkowo należy zabrać żel lub płyn odkażający, chusteczki higieniczne oraz chusteczki nawilżające. Poza tym przy wejściu na terminal zwykle są wykonywane kontrolne pomiary temperatury.

Zasady bezpieczeństwa najlepszą gwarancją

Lotniska to duże zbiorowiska osób, co ułatwia zakażenie koronawirusem, dlatego należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Konsekwencja w tych działaniach jest najlepszym zabezpieczeniem – jeśli każdy o to zadba, ryzyko zakażeń będzie ograniczone.
Wybierając się za granicę, sprawdź dokładnie, jakie zasady w nim obowiązują, gdyż ostrzeżenia mogą się różnić między państwami, poza tym sytuacja epidemiczna zakażeń COVID-19 jest dynamiczna.
Aktualne wytyczne dostępne są m.in. na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Opinie

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *