Majorka, o jakiej Ci się nie śniło!

Majorka, o jakiej Ci się nie śniło!
Majorka od lat kojarzy się wszystkim turystom z najlepszym miejscem na spędzenie słonecznych wakacji. Ta największa w archipelagu Balearów wyspa rzeczywiście zachęca do wypoczynku, gwarantując ciepłą wodę i złoty piasek, czyli to, co podróżni lubią najbardziej. Warto jednak zgłębić swoją wiedzę na temat Majorki, dlatego my postanowiliśmy Wam w tym pomóc. Przedstawiamy miejsca, które szczególnie warto zobaczyć.

 

Półwysep Formentor i latarnia el Far de Formentor

Latarnia na przylądku Formentor

Latarnia na przylądku Formentor

Półwysep ciągnie się 20 km na północnym zachodzie Majorki, nieopodal miejscowości Pollença i Alcúdia. Można dostać się na niego również z Palma de Mallorca – jazda samochodem zajmuje około godzinę. Kończy się przylądkiem o tej samej nazwie i stanowi przedłużenie gór Serra de Tramontana. Jest to miejsce, które należy do najbardziej widowiskowych na wyspie. Na końcu półwyspu usytuowana jest latarnia morska o nazwie el Far de Formentor, która pochodzi z 1860 roku. Wijącą się przez położony najdalej na północ fragment Serra de Tramontana widokową drogą, można dostać się do latarni. W trakcie podróży koniecznie powinno się zatrzymać na trzech przystankach na małych parkingach. Jednym z nich jest Mirador des Colomer, z którego rozciąga się widok na wysepkę o tej samej nazwie. Punkt widokowy nieopodal Cala Figuera jest idealny do podziwiania pejzażu rodem z bajki. Można zobaczyć stąd skalisty kraniec półwyspu Formentor z latarnią morską. Godne odwiedzenia są niewielkie malownicze zatoczki, do których można się dostać podążając oznakowanymi szlakami. Jeden z nich – Cami Vel del Far, prowadzi na sam kraniec półwyspu. Dobrze jest także zwiedzić ruiny zamku Castell del Rei, położone 7 km od Pollença, na którym odcisnęli ślady Maurowie i templariusze.

Palma de Mallorca

To jeden z najważniejszych portów położonych na Morzu Śródziemnym, a także stolica Balearów. Usytuowana jest na południu wyspy, nad samym brzegiem morza. Będąc na Majorce, należy obowiązkowo udać się do tego miasta, które zawsze jest skąpane w gorących promieniach słońca. Znajdziemy tam i zielone palmy, i kołyszące się leniwie na wodzie jachty, a także wspaniałe zabytki. Historyczna dzielnica Palma de Mallorca zaprasza wszystkich miłośników zabytkowych budynków oraz starych wąskich uliczek. Największe wrażenie sprawia górująca nad miastem gotycka katedra La Seu. Jest to jedna z najświetniejszych budowli sakralnych w Hiszpanii. Nie sposób już z daleka jej nie zauważyć. Stanowi także doskonały przykład kastylijskiego gotyku. Budowę rozpoczęto w 1230 roku i trwała ona ponad 400 lat! Katedra La Seu zajmuje powierzchnię 6,6 tysięcy metrów kwadratowych. Jej potęgę najlepiej widać stojąc na brzegu morza. U podnóża znajduje się park obsadzony palmami, w którym można podziwiać dzieła autorstwa współczesnych rzeźbiarzy.

Słynna Katedra La Seu

Słynna Katedra La Seu

Zaraz obok katedry wznosi się dawna siedziba mauretańskich władców, a później rezydencja królów wyspy – Palau de Almudaina. Niezapomniane wrażenie robi także romantyczna Hiszpańska Wioska, czyli El Pueblo Espanyol. Jest to sztucznie utworzone miasteczko, którego zabudowania stanowi dwadzieścia kopii najważniejszych hiszpańskich budynków wraz z murami obronnymi. W Palma de Mallorca można znaleźć bogatą ofertę noclegową – luksusowe hotele zachęcają do odwiedzin.

Valldemossa

Klasztor kartuzów, Real Cartuja de Jesus de Nazaret

Klasztor kartuzów, Real Cartuja de Jesus de Nazaret

Jest to niewielkich rozmiarów hiszpańska miejscowość ulokowana 17 km od przedstawionej wyżej stolicy – Palmy. Valldemossa leży u podnóża gór Serra de Tramontana. Znajdują się tam kamienne domy przyklejone do górskiego zbocza, a także strome uliczki, którymi można spacerować bez końca. Ciekawostką jest fakt, że jest to miasto związane z naszym rodzimym kompozytorem – Fryderykiem Chopinem. To właśnie w tym miejscu spędził trzy zimowe miesiące na przełomie lat 1838 i 1839 ze swoją ukochaną, francuską pisarką George Sand. Dziś można obejrzeć pamiątki z ich wizyty, m.in. partytury skomponowanych przez Chopina w Valldemossie preludiów, listy, dagerotypy oraz rękopis „Zimy na Majorce” autorstwa Sand. Wszystkie te rzeczy umieszczone są w dwóch celach klasztoru kartuzów – Real Cartuja de Jesus de Nazaret. Oprócz tego muzeum godzien zobaczenia jest sam klasztor, którego historia ma swój początek w XIV wieku, a także kościół z przyklasztorną apteką i biblioteką. Na pamiątkę wizyty Chopina do dzisiaj odbywają się w zabytkowych wnętrzach klasztoru koncerty fortepianowe z muzyką kompozytora.

Alcúdia

Jest to maleńka miejscowość usytuowana na północy Majorki. Leży na przesmyku półwyspu oddzielającego dwie zatoki: Badia de Pollença oraz Badia d’Alcudia. Dojazd do Alcúdii z lotniska zajmuje ok. 1,5 godziny. Warto ją zwiedzić przede wszystkim ze względu na jej bogatą historię. Na początku istnienia Alcúdii zamieszkiwali ją Fenicjanie, a później miasto zostało przejęte przez Greków. Dopiero jednak, kiedy miasto zostało zdobyte przez rzymskich najeźdźców, ci ustanowili go stolicą Majorki nazywając Pollentia. Obecnie w centrum miasteczka można znaleźć grube mury pochodzące z okresu średniowiecza. Przez najlepiej zachowaną bramę – Porta de Moll wchodzi się na teren starego miasta. W środku znajduje się niekończąca się plątanina wąskich brukowanych uliczek, a także kamienic pamiętających jeszcze czasy rzymskie. Warto udać się do jednej z kawiarni czy restauracji, którymi otoczony jest główny plac Alcúdii – Plaça Constitució. W miejscowości jest też najmniejszy rzymski teatr w Hiszpanii zachowany w prawie idealnym stanie oraz muzeum poświęcone historii miasta.

Plaża Platja de Muro

Plaża Platja de Muro

Nie można odmówić sobie wizyty w położonym nieopodal Porcie de Alcúdia, który należy do najchętniej odwiedzanych w tym regionie miejsc turystycznych. Zatoka Alcúdia jest jedną z najbardziej malowniczych na wyspie. Można tam uprawiać sporty wodne – to idealny zakątek zwłaszcza dla fanów windsurfingu. Położona nieopodal Alcúdii plaża jest najdłuższą na wyspie – ma aż 10 kilometrów.

Deia

To z pewnością najładniejsza wioska Majorki. Położona jest w górach na północnym wybrzeżu, w odległości ok. 10 kilometrów od Valldemossy. Od zawsze było to miejsce, do którego chętnie przyjeżdżali artyści. Mieszkał tutaj np. Robert Grave, czyli autor powieści „Ja, Klaudiusz”. Oczom turystów ukazują się piękne kamienne domy o zielonych okiennicach, a także wspaniały kościół, wiele galerii, restauracje serwujące wyśmienite dania i luksusowe hotele. Nadal dba się o średniowieczny charakter miejscowości, ponieważ nawet nowe budynki stawia się na wzór tych sprzed kilku wieków. Na olśniewających tarasach założonych jeszcze przez Maurów rosną sady oliwne, a nad wioską wznosi się pochodzący z XVII wieku kościół parafialny Esglesia parroquial de Sant Joan Baptysta z dzwonnicą pełniącą rolę obronnej wieży. Do kościoła można dostać się ulicą, przy której umieszczone są obrazy przedstawiające drogę krzyżową.

Smocze jaskinie

Smocze Jaskinie ( Coves del Drach)

Smocze Jaskinie ( Coves del Drach)

Dwa kompleksy jaskiń o nazwach Coves des Hams oraz Coves del Drac położone są w Porto Cristo na wschodnim wybrzeżu Majorki. Ci, którzy są wielbicielami natury oraz przygód, z pewnością będą zachwyceni Coves del Drac, czyli Smoczymi Jaskiniami. Osiągają one długość 2,4 kilometra, a ich wysokość to nawet 25 metrów. Oprócz typowego jaskiniowego krajobrazu – stalaktytów i stalagmitów, kryją w sobie Jezioro Martel. Jest to jedno z największych podwodnych jezior na świecie. Ma długość 177 metrów oraz szerokość 230 metrów. W Smoczych Jaskiniach można również podziwiać fantazyjne formacje skalne, jeśli udamy się w dół skalną ścieżką otoczoną liniami. Jaskinie są dobrze oświetlane i wybierając się do nich można mieć niepowtarzalną okazję zobaczenia koncertu ze świetlnymi efektami, który organizowany jest na brzegu Jeziora Martel.

Majorka to wyspa gorąca jak wulkan, ale to, co w niej najpiękniejsze, kryje się w zakątkach i miasteczkach, które naprawdę warto odwiedzić. Od tej pory ta malownicza wyspa przestanie Wam się kojarzyć jedynie ze słońcem i wodą (choć oczywiście są to również niewątpliwe zalety tego miejsca), a wspomnienia, z którymi ją opuścicie będą Wam towarzyszyć przez długi czas. Nadeszła chwila, by odkryć Majorkę.

 

Zdjęcia z Palma de Majorka


Palma de Mallorca

Więcej nt. Palma de Majorka

Oceny

Nie polecamMoże byćJest w porzadkuPolecamZdecydowanie polecam! (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

Opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *