Paszport czy dowód osobisty – co wybrać?

Paszport czy dowód osobisty – co wybrać?

Co zabrać na pokład samolotu – dowód czy paszport?

Wiele podróżujących zastanawia się, jaki dokument należy zabrać przed wylotem do innego kraju. Trzeba jednak zawsze sprawdzić, jakie dokumenty są wymagane na danym lotnisku, aby być czas na ich skompletowanie.

Dowód osobisty i paszport to dokumenty potwierdzające tożsamość i obywatelstwo osoby podróżującej. Dowód pozwala na podróż do państw członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz innych państw, które godzą się na przekraczanie granic na podstawie tego dokumentu.

Paszport umożliwia przekraczanie granicy i pobyt w krajach odległych, np. Azji oraz Afryki, w Australii, Stanach Zjednoczonych, Rosji, Białorusi itd.

Jaki dokument zabrać w przypadku dziecka?

Dla dziecka lecącego do kraju należącego do strefy Schengen wystarczający jest dowód osobisty. Jeśli wybiera się do kraju spoza tej strefy, należy wyrobić mu paszport. Wnioski składa się w wybranej gminie na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Procedura i czas trwania procesu wyrabiania paszportu są dość czasochłonne i bardziej skomplikowane, dlatego trzeba wcześniej planować podróże odległe. Jeśli spontanicznie zarezerwujesz lot do odległego kraju, do którego wymagana jest wiza, może okazać się, że nie zdążysz z wyrobieniem paszportu. Jeśli zaś masz paszport, koniecznie sprawdź jego ważność. Niektóre państwa wymagają, aby był on ważny przez co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu do kraju.

Oceny

Nie polecamMoże byćJest w porzadkuPolecamZdecydowanie polecam! (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

Opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *