Weekend w Pradze – co warto zjeść?

Praga na weekend to świetny wybór. Miasto zachwyca swoim pięknem, ale też kusi kuchnią – kaczka, knedliczki i wspaniałe piwo to pozycja obowiązkowa! Tym razem zachęcamy Was do skosztowania czeskiej kuchni, bo o zabytkach napiszemy w kolejnym tekście – sprawdźcie tanie loty do Pragi i wybierzcie się na City Break!

Kuchnia czeska – co zjeść w Pradze?

Czeskie specjały mają szerokie grono zwolenników wśród Polaków. W Pradze jest wiele do zobaczenia, ale jest do jedzenia i picia. Korzystajcie ze spacerów po starym mieście, a przy okazji próbujcie potraw podczas zwiedzania Złotego Miasta. Oto kilka typowych czeskich dań.

Pikantny goulash

Wywodzi się z Węgier, ale spożywany jest w różnych krajach – w Pradze jada się mięsny i pikantny gulasz. Danie to jest podstawą kuchni. Czeskie danie jest przygotowywane z dużą ilością mięsa, a mniejszą ilością warzyw.

Knedliki z mięsem

fot. Shy_Photographer / Pixabay

U nas na obiad zwykle podaje się jako dodatek ziemniaki, w Pradze zaś – knedliki. To bardzo prosta potrawa serwowana w Pradze. Knedle są przygotowane na bazie gotowanych ziemniaków lub mąki pszennej. Do ciasta dodaje się drożdże, ciasto gotuje się w słonej wodzie, a przed podaniem podgrzewa się na parze. Knedliki serwowane są zwykle z kaczką, z gulaszem lub jako dodatek do innych mięs. Można też przyrządzać je na słodko – z owocami czy powidłami.

Sprawdź tanie loty do Pragi!

Kulajda – typowa zupa czeska

Kulajda to typowa czeska zupa, którą spożywa się jesienią i zimą. Przyrządza się ją na bazie kwaśnej śmietany, grzybów i koperku oraz tłuczonych ziemniaków. Ma wyjątkowy smak i albo się ją uwielbia, albo się jej unika.

Smažený sýr

Sycąca, konkretna przekąska – „ser smażony” jest dostępny na stoiskach spożywczych, w dodatku często razem z frytkami albo z chlebem. Mogą to być różne odmiany sera – m.in. niebieski ser, popularny edam lub inny. Kroi się go w grube paski, piecze, smaży i serwuje.

Tradelník – coś na deser

To wspaniały deser na zimę – jest to ciasto rożenne sprzedawane m.in. na jarmarkach bożonarodzeniowych i stoiskach na ulicy. Jada się go na ciepło. To rodzaj brioszki zwiniętej w kształt komina i posypanej cukrem, karmelkiem i orzechami włoskimi. Specjały te piecze się w specjalnym piecu.

Opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *