BUDAPESZT – co warto zwiedzić?

BUDAPESZT – co warto zwiedzić?
Budapeszt – jedna z najpiękniejszych europejskich stolic. Podzielona przez Dunaj na dwie części – Budę leżącą na Wzgórzach Budańskich i lewobrzeżny, nizinny Peszt. Obie części mają wiele do zaoferowania, ale z punktu widzenia przeciętnego turysty nico ciekawsza wydaje się Buda. Odwiedzając Budapeszt warto przeznaczyć na zwiedzanie minimum 3 dni, by móc chociaż odrobinę poczuć atmosferę tego magicznego miasta.

 

Most Łańcuchowy na Dunaju łączący diw części Budapesztu - Budę i Peszt. Jeden z najsłynniejszych obiektów w stolicy Węgier.

Most Łańcuchowy na Dunaju łączący diw części Budapesztu – Budę i Peszt. Jeden z najsłynniejszych obiektów w stolicy Węgier.

Zwiedzanie polecamy rozpocząć od spaceru najpiękniejszym mostem Budapesztu – Mostem Łańcuchowym o długości 380 m, którego strzegą kamienne lwy. To znak rozpoznawczy Budapesztu i wraz z pobliskim Wzgórzem Zamkowym jest prawdopodobniej najchętniej fotografowaną atrakcją miasta. Zamek Królewski – dawna siedziba Habsburgów i cały kompleks zamkowy znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Na placu przed zamkiem znajduje się pomnik Turula (mistycznego ptaka – symbolu Węgier). W samym zamku mieszczą się obecnie Galeria Narodowa, Muzeum Historii Budapesztu, Biblioteka Narodowa im. Széchény’iego i Muzeum Historii Współczesnej.

W okolicach zamku budańskiego znajduje się kolejny słynny zabytek Budapesztu – bajkowo wyglądająca Baszta Rybacka, która  powstała w miejscu dawnych murów obronnych miasta. Zbudowana w stylu noeromańskim na przełomie XIX/XX wieku swą nazwę wzięła od dawnej głównej profesji mieszkańców dzielnicy, w której się znajduje. Z tarasów i wież można podziwiać widok na Dunaj, Wyspę Małgorzaty, Peszt i Górę Gellerta.

Przy Baszcie Rybackiej można obejrzeć także konny posąg św. Stefana czy św. Jerzego walczącego ze smokiem.

Baszta Rybacka zbudowana w miejscu dawnych murów zamkowych

Baszta Rybacka zbudowana w miejscu dawnych murów zamkowych

Będąc przy Baszcie Rybackiej warto skierować swoje kroki do Kościoła Macieja – jednego z najsłynniejszych i najważniejszych świątyń węgierskich. Rzeczywiście kościół jest pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny, ale zarówno wśród mieszkańców jak i turystów upowszechniła się nazwa związana z królem Maciejem Korwinem.

Po tej samej stronie Dunaju, jednak w pewnej odległości (ok. 2,5 km) znajduje się słynna Góra Gellérta. To jedno z wzgórz, na których leży Budapeszt. Swoją nazwę i sławę zawdzięcza biskupowi Gellertowi, który z nakazu pierwszego króla Węgier, Stefana, ochrzcił plemiona Madziarów. Po śmierci króla, został pojmany i zamordowany przez pogan, według legendy zamknięto go w drewnianej beczce i zrzucono z urwiska. Dziś w legendarnym miejscu śmierci biskupa, tuż nad wodospadem, wznosi się jego pomnik. Góra  przez lata obrosła złą sławą – uważano ją za miejsce spotkań czarownic, które miała tam odprawiać czarne rytuały. Źródło takich opowieści grozy było bardziej prozaiczne – z powodu wysokiej przestępczości okolice zamieszkana przez biedotę uchodziły za niebezpieczne.

Na osobny dzień warto zaplanować zwiedzanie dzielnicy Peszt – wschodniej części Budapesztu, stanowiąca około 2/3 terytorium całego miasta. Tam też znajduje się siedziba węgierskiego parlamentu, od której można rozpocząć spacer. Monumentalny neogotycki budynek z końca XIX wieku ciągnie się aż 269 metrach wzdłuż Dunaju. Parlament mieści się tam od 1902 r. Jest to chyba najbardziej imponująca i rzucający się w oczy budowla w Budapeszcie. Zachwyt budzi nie tylko rozmiar budowli, ale także pięknie zdobiona fasada z setkami podpór, 88 postaciami władców węgierskich oraz potężna niemal stumetrowa kopuła.

Spod Parlamentu można się udać do Bazylika św. Stefana – największej świątyni w Budapeszcie. Bazylika położona jest niedaleko Mostu Łańcuchowego jest poświęcona pierwszemu królowi Węgier – Stefanowi I. Jej budowę rozpoczęto w XIX w. Od frontu szczególne wrażenie robi 96-metrowa kopuła z mozaiką przedstawiającą Boga Ojca, oraz dwie wieże po bokach. Wśród wielu relikwii przechowywanych w kościele jest zmumifikowana prawica świętego Stefana.

Zwiedzanie można zakończyć pod Wielką Synagogą znajdującą się w odległości ok. 1 km od Bazyliki. Wielka Synagoga to największy w Europie i trzeci na świcie żydowski dom modlitwy. Monumentalna budowla w stylu mauretańskim z XIX w. zachwyca bogactwem zdobień.  Dwie bliźniacze wieże świątyni symbolizują dwie kolumny w Świątyni Salomona.

Wielka Synagoga w Budapeszcie - największa synagoga w Europie i trzecia co do wielkości na świecie.

Wielka Synagoga w Budapeszcie – największa synagoga w Europie i trzecia co do wielkości na świecie.

Jeśli czas i chęci pozwolą zachęcamy do wyprawy do Aquincum – pozostałości po ogromnym mieście starożytnych Rzymian, liczące około 2000 lat. Była to najbardziej wysuniętą na północ rzymska osada licząca od 12 do nawet 40 tys. ludności. Na terenie Aquincum przeprowadzono prace archeologiczne ukazujące m.in. domy, ulice, place, akwedukt (rekonstrukcja); termy, łaźnie rzymskie z mozaikami, amfiteatr wojskowy i cywilny czy cella trihoa, czyli fundamenty kaplicy cmentarnej z 360 r. n.e., będące najstarszym zabytkiem architektury chrześcijańskiej na Węgrzech. Na terenie wykopalisk znajduje się obecnie Muzeum  Aquincum.

Mamy nadzieję, że już nabraliście ochoty na wypad na Węgry.

 

Oto nasza propozycja na krótki jesienny wyjazd do Budapesztu w terminie 2-8 listopada 2017 (6 nocy)

BILET LOTNICZY

Źródło: www.wizzair.com 13.09.2017 godz. 9:45

Źródło: www.wizzair.com 13.09.2017 godz. 9:45

 

Bilet lotniczy w cenie 164 zł / os. – rezerwacja na stronie przewoźnika WizzAir na zwykłych warunkach. Dla pasażerów zarejestrowanych w programie zniżkowym WIZZ Discount Club cena jest jeszcze niższa – 83 zł / os. za przelot w obie strony!

 

W ramach tej ceny pasażerowi przysługuje bagaż podręczny o wadze do 10 kg i wymiarach 55×40×23 cm. UWAGA – zgodnie z aktualną polityką bagażową węgierskiego Wizzair – jeśli pasażer nie wykupi pierwszeństwa na pokład (WIZZ Priority) lub całego biletu w wyższej taryfie Wizz Go lub Wizz Plus to NIE MA GWARANCJI, że bagaż podręczny będzie przewieziony w kabinie samolotu. Więcej o nowych zasadach bagażowych w Wizzair piszemy >>TUTAJ

 

Dopłacając 140 zł można zabrać bagaż główny (rejestrowany) o wadze do 20 kg.

 

Jeśli nie masz odpowiedniej karty, którą można płacić przez Internet lub po prostu wolisz nam powierzyć rezerwację biletu lotniczego to zapraszamy na naszą stronę www.sky4fly.net – u nas za zamówiony bilet lotniczy możesz zapłacić nie tylko kartą debetową czy kredytową, ale także przelewem lub gotówką w wybranych punktach obsługi. Jeśli zainteresował Cię ten konkretny przelot kliknij >>TUTAJ

 

ZAKWATEROWANIE

Wybierz coś dla siebie dzięki bogatej ofercie noclegowej Budapesztu. Ekskluzywne hotele, kameralne hoteliki i hostele, pokoje gościnne. Apartamenty i pokoje 1-, 2-, wieloosobowe. Oferty ze śniadaniami i bez wyżywienia. Większość bazy noclegowej zlokalizowana jest na lewym brzegu Dunaju w bliskiej odległości Mostu Łańcuchowego i Zamku Królewskiego. Zróżnicowana oferta zakwaterowania zaspokoi potrzeby wszystkich turystów – tych najbardziej wymagających i tych o ograniczonym budżecie, ale trzeba przyznać, że ogólnie ceny noclegów w stolicy Węgier są bardzo atrakcyjne, szczególnie poza sezonem.  W poszukiwaniu idealnego miejsca na nocleg w Budapeszcie polecamy booking.com.

Zdjęcia z Budapesztu


Budapest_Airport_Logo
Transport_publiczny_Budapeszt
Airport_Transfers

Więcej nt. Budapesztu

Oceny

Nie polecamMoże byćJest w porzadkuPolecamZdecydowanie polecam! (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

Opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *